Pet Kuaför

Pet kuaför evcil hayvanlarınızın tüm bakımlarını yapabilecek ve onların rahatlamasını sağlayabilecek kişilere denmektedir. Konuşma dilinde söyleyecek olursak direkt olarak hayvan kuaförü diyebiliriz. Pet kuaförler hayvanlarınızın hijyenik bakımlarını yaparak hem onları rahatlatır hem de temiz ve bakımlı olmasını sağlarlar. Düzenli yapılan bakımlar, bir hayvanın sağlığının korunmasında önemli bir rol oynar ve hayvan bakımının önemli bir parçasıdır. Bu kedide, köpekte ve diğer hayvanlarda da aynı şekilde geçerlidir.

Pet kuaförler, hayvanlarınızda göremediğiniz şişlikler, kesikler, deride parazitler ve pamukçuk olup olmadığını kontrol ederek hayvanlarınızın sağlık sorunları yaşama şansını azaltmaya yardımcı olur. Pet kuaförlerde asıl yapılan işlemler ise tırnak kesme, banyo yapma, tüy düzeltme, tüy boyama, tırnak boyama gibi işlemlerdir. Yapılan bu işlemlerden sonra hayvanınız hem rahatlayacak hem de daha sağlıklı bir duruma gelecektir.

Evcil Hayvanlarınızın Bakımının Önemi

Evcil hayvanınızı tüylerini kestirme kavramı birçok insan için fırça ve tarak kavramlarını çağrıştırsa da, aslında evcil hayvanınızın genel sağlık ve ruh durumu için hayati bir unsurdur. Hayvanınızı düzenli olarak bakıma sokmak, altta yatan hastalıkları veya durumları erken yakalamanıza olanak tanır, bu da onların daha hızlı ve daha verimli bir şekilde tedavi edilebileceği ve dolayısıyla evcil hayvanınız üzerinde kalıcı bir etki yaratma ihtimalinin daha düşük olacağı anlamına gelir.

Pet Kuaförler Hangi Hizmetleri Sağlarlar?

Pet kuaförlerinin asıl amacı hayvanlarınızın tüylerine, kürklerine ve tırnaklarına odaklanmaktır. Bunların bakımını yaparak olduğunca temiz ve düzgün gözükmesidir. Fakat hayvanlarınızın kişisel bakımlarının tamamını da yapabilecek kapasiteye sahiplerdir. Hayvanlarınızı veterinere götürdüğünüz gibi sadece hastalandıklarında değil rutin zamanlarında bakıma ihtiyaçları olduğu zaman götürmeniz gerekmektedir. Tabii ki pet kuaförüne giderken veterinerinizden de görüş almanız sizin yararınıza olabilir.

Pet Kuaför Tüy Kesme İşlemi

Pet kuaförleri genellikle sahiplere köpeğinin tüylerinin nasıl kesilmesini istediklerini sorarak başlar. Sahibinin ne aradığına dair bir fikre sahip olduklarında, pet kuaförler hayvanı daha yakından inceleyebilmek için bir masaya kaldırır ve ardından hangi araç ve teknikleri kullanacaklarına karar verir. Daha sonra, tüyleri fırçalayarak, kulakları temizleyerek ve tırnakları kesmek için bir dremel kullanarak işe başlarlar. Hayvanınız daha sonra yıkanabilecekleri bir banyoya götürülür. Bazı hayvanlar karakterlerine bağlı olarak gergin veya ürkek olabilirken, bazıları ise sakin ve rahat kalır. Her hayvan benzersizdir, bu nedenle pet kuaförünün hazırlıklı olması ve birçok mizaç türüyle çalışma becerisine sahip olması gerekir. Hayvanınız yıkanıp iyice durulandıktan sonra, tüyleri kurutulur ve kesme işlemine hazır olması için fırçalanır. Bu, özellikle ayak ve kulaklar gibi hassas alanların çevresinde, düzgün kesim yapılabilmesi ve hayvana zarar verilmemesini sağlamak için hassasiyet ve sabır gerektirir. Tüm pet kuaförler, her hayvanların onlarla arasında olumlu ve düzgün bir diyalog olmasını isterler.

Pet Kuaför Tüy Düzeltme İşlemi

Sıklıkla tüy kesimi ile karıştırılan tüy düzeltme işlemleri, hayvan bakımı sürecinin büyük bir unsurudur. Düzenli tüy düzeltme işlemleri, evcil hayvanınızdaki kiri, kepek ve ölü tüyleri giderir ve yavru kedi ve kedilerde de yedikleri tüy yumağı sayısını azaltabilir. Ayrıca ağrıya ve enfeksiyonlara yol açabilecek karışıklıkları da önler. Tüy düzeltme işlemleri aynı zamanda evcil hayvanınızın tüylerindeki doğal yağları da uyarır ve bu yağlar daha sonra kürke yayılır ve onu parlak ve sağlıklı bir parlaklıkla bırakır. Evcil hayvanınızın tüylerini düzeltirken, keneler, pireler gibi sorunları tespit ederek cildini kapsamlı bir şekilde muayene edebilirsiniz. Herhangi bir şişlik veya diğer anormallikler de hissetmek daha kolay olacaktır.

Hemen İletişime Geç

Whatsapp

Kliniğimiz İle Hemen İletişime Geçebilirsin!