Ozon Tedavisi Ozon-Oksijen gazından oluşan karışımın her hastaya uygun yoğunlukta ve miktarlarda verilmesi ile yapılan tedavi şeklidir. Ozon gazı, üç adet oksijen atomundan oluşan şeffaf, renksiz bir gazdır.

Ozon terapinin tarihi nedir?

Ozon (O3), Alman kimyacı Christian Friedrich Schönbein tarafından 1839 yılında keşfedilen, oksijenin (O2) doğada yüksek enerjili elektrik akımına ve ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalması sonucunda oluşan, 3 oksijen atomu taşıyan bir moleküldür.

Virostatik ve bakteriyostatik özelliği yanında tüm mikroorganizmalar ile bunların toksinlerini de okside edebilmektedir. Ozon ilk kez tıbbı amaçla 1. Dünya Savaşı sırasında Alman askerlerinin gangren gibi ciddi yaralanmalarınının sağaltımı amacıyla Dr. Albert Wolff tarafından kullanılmıştır. 1980’li yıllardan itibaren ise bu amaçla kullanımına yönelik bilimsel çalışmalar artmaya başlamıştır.

Ozon terapinin faydaları nelerdir?

 Hücreleri ve damarları yeniler, eklem ağrılarını giderir, bağışıklığı güçlendirir, stresi giderir, kanı temizler. Birçok hastalıkta tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Felç tedavilerinde, eklem problemlerinde, disk fıtıklarında, ağrılı durumlarda, lokal yara iyileşmesinde, kanser tedavilerinde, otoimmun hastalıklarda ve alerji şikayetlerinde tek başına ya da diğer tedavilerle kombine şekilde ozonu kullanılmaktadır.

Ozon terapi nasıl uygulanmaktadır?

Ozon tedavisi belirli bir miktarda oksijen/ozon karışımının vücut boşluklarına ya da dolaşım sistemine uygulanmasıdır. Bu karışım intravenöz (damar içi), intramuskuler (kas içi), intraartiküler (eklem içi), intraplevral (karın içi), intrarektal (makat içi) ve intradiskal (omurilik disklerinin içine) uygulanabildiği gibi topikal (deri üstüne) de uygulanabilir.

Kliniğimizde ozon tedavisini sıklıkla

  • İmmun sistem bozuklukları,
  • Ağız ve diş problemleri,
  • Yara tedavileri gibi durumlarda kullanmaktayız.

Ozonu Torbalama Yöntemi ile geniş doku kayıplı, enfekte yaralarda kullanılması mümkündür.

Enfekte yaralarda ozon tedavisi faydaları nelerdir?

Ozonun tek başına deri hücresi içine penetre olabilme özelliği bulunmaz. Susam yağı ya da zeytinyağı gibi çoklu doymamış yağ asitleriyle oksidatif reaksiyona girerek deriye penetre olabilir. Deri üzerinde oluşturulan yaralara uygulanması halinde, yara iyileşmesini hızlandırdığı bilinmektedir. Yara iyileşmesinde özellikle de atrofik, işemik ülserler ve diyabete bağlı yaraların sağaltımında kullanılmaktadır.

Ozonun mantar ve bakterileri yok edici özelliği, 100 yıl boyunca içme suyunun arıtılmasında başarılı bir şekilde kullanıldı. Bu özellikleri, inatçı deri humusları ve mantarlarla savaşmakta tıbbi ozonu çok etkili bir tedavi ajanı yapar.Özellikle bakteriyel enfeksiyonlu ayaklar, gövdedeki mantar enfeksiyonları, mukozaların fungal / mycotic enfeksiyonları.

Virüslerden kaynaklanan hastalıklarda ozon tedavisi faydaları elerdir?

 Ozon ve ozonlama sırasında kanda oluşan peroksitler virüsün konak hücreye girmesi için gereken zarf yapılarını bozarlar. Konak hücreye giremeyen virüs çoğalamaz. Sitokinler lökositlerden salınan ve bağışıklık sistemi hücrelerini düzenleyen proteinlerdir. Ozon vücudun lökosit üretimini artırdığı gibi sitokinlerin (interferon ve interlökin) salınımını uyarır, onlar da diğer savunma hücrelerini uyarırlar.
Ozon beynin viral enfeksiyonlarında, üst solunum yollarının ve akciğerin viral kaynaklı hastalıklarında da kullanılabilir.

Vetclass Veteriner Kliniği Ulaşım

Kliniğimizin Adresi : Sultan selim mahallesi, Sultan Selim Cd. no:128/C, 34415 Kâğıthane/İstanbul

İletişim Numaramız : (0212) 280 34 55

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir