Göz Hastalıkları

Hayvanlarda Göz Hastalıkları

Göz Hastalıkları Nelerdir ?

Göz insanlarda olduğu gibi evcil hayvanlarda da çok önemli bir organdır.Görme fonksiyonundan sorumlu olan bu organda meydana gelecek hastalıkları önemsememiz gerekmektedir.

Gözde meydana gelen hastalıklar farklı bir hastalık habercisi veya kendi başına göz ile alakalı hastalık olabilmektedir.Bu yazımızı göz hastalıkları hakkında size bilgi vermek ve yapılan araştırmaları sizlere sunmak amacıyla hazırlamaktayız.

1-Konjonktivit Hastalığı (Kırmızı Göz)

Bir diğer adı kırmızı göz olan bu hastalık gözün konjonktiva kısmında enfeksiyon ve iltihaplanması anlamına gelir.Bu olay sonucu gözde kan toplanması görülür.Bu hastalığın farklı nedenleri olabilir.
  • Alerjik
  • Tramva
  • Bağışıklık sistemine bağlı hastalıklar

 Tedavi sürecinde genellikle cerrahi müdahaleler uygulanmaktadır.Ancak  bu karar tamamen hekimin kararıdır.Eldeki veriler ışığında tedavi işlemlerini veteriner hekim başlatacaktır.

2-Kiraz Göz Hastalığı

Özellikle köpeklerde görülen bir göz hastalığıdır.Bu hastalık Harter bezinin dışarı fıtıklaşmasıyla oluşur.Olaya daha bilimsel yaklaşmamız gerekirse bu olay harder bezi prolapsusu olarak adlandırılabilir.
Bu hastalığı önleyecek bir müdahale mevcut değildir.Ancak hastalık oluştuktan sonra gerekli müdahaleler ile tedavi edilebilmektedir.

3-Kemozis

Konjonktiva ödemidir diyebiliriz.Göz zarında şişlik meydana getirmektedir.Alerjik ve Viral enfeksyonlar sonucu meydana gelmektedir.Kemozis, gözlerin muayene edilmesi hekimler tarafından tavsiye edilmektedir.Muayene edilmemesi durumunda gözde görme kayıpları yaşanabilmektedir.