İstanbul Kuş Veterineri Hizmeti

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul şehrinde insan sayısı ve bakılan kuşların sayısı ile çeşidi her ne kadar çok olsa da bu şehirde kuş veterineri olarak adlandırılabilecek insanların sayısı son derece azdır. Birçok veteriner kliniğinde kuşlara özel hizmet verilmiyor olsa bile Vetclass Veteriner Kliniğinde kuş veterineri ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz birçok hizmet bulunuyor. Bu veteriner kliniğinde kuşlarınızın bütün ihtiyaçları karşılanacak, hastalık kontrolleri yapılacak ve kuşlarınızda hastalık durumu söz konusuysa gerekli olan tedavi en iyi şekilde yapılacaktır.

Bir veteriner hekimin kuş veterineri olduğundan emin olmak için o kişinin kuşların bakımında uzmanlaşmış bir veteriner olduğundan da emin olmalısınız. Bu veteriner hekimlerin kuş türlerini etkileyen hastalıkları teşhis edebilmesi, tedavi edebilmesi ve olası hastalıkları önleyebilmesi gerekir. Ayrıca kuş veterineri olarak adlandırılan bütün veterinerlerin kuşların benzersiz biyolojisi hakkında bilgi sahibi olması ve onlar üzerinde kolaylıkla ameliyat yapabilecek düzeyde yetkin olması şarttır. Vetclass Veteriner Kliniğine başvurduğunuzda bu kliniğin uzman kuş veterineri ekibi sayesinde kuşlarınız ve kuşlarınızın sağlığı hakkında endişe etmenize gerek kalmayacak.

Bir Kuş Veterinerinin Sağlaması Gereken Hizmetler Nelerdir?

Eğer bir kuş veterineri kliniğine başvurmak ve kuşlarınızın rutin sağlık kontrollerini yaptırmak istiyorsanız o kuş veterinerinin size bazı hizmetleri sağlayabileceğinden emin olmanız gerekir. Bir kuş veterinerinin size sağlaması gereken hizmetlerden bu bölümde bahsedildi.

Kuş Bakımı ve Hastalık Tedavisi

Kuşlarınıza hastalık bulaştığından şüphe duyuyorsanız bu hastalıkların kuşlarınızı etkilemeden hemen önce teşhis edilebilmesi ve kuşlarınızın sağlığı daha çok tehlike altında olmadan önce önlenebilmesi için kuşlarınızın uzman bir kuş veterineri kliniğine götürülmesi gerekir. Eğer kuşlarınızın sağlığı hakkında endişeliyseniz uzman veteriner hekimlerin bulunduğu bir veteriner kliniğine gitmek sizin için en doğrusu olacaktır. Vetclass Veteriner Kliniğinde uzman hekimler kuşlarınızın yaşadığı genel sorunları sizinle paylaşacak ve gerektiği taktirde gaga, tırnak ile kanat bakımlarını da yapacaktır.

Kuş Beslenmesi Danışmanlık Hizmeti

Kuşlarda meydana gelen hastalıkların çok büyük bir kısmı yanlış ve sağlıksız beslenmeden kaynaklandığı ve değişik türdeki kuşların farklı beslenme ihtiyaçları bulunduğu için kuş beslenmesi konusunda bir uzmandan yardım almak gerekecektir. Bir kuş veterineri kliniğine başvurduğunuzda bu kliniğin size kuşlarınız için gerekli olan kuş beslenmesi danışmanlığını sunabileceğinden emin olmalısınız. Aksi taktirde kuşlarınızın sağlığını tehlikeye atabilirsiniz.

Gaga Bakımı

Kuşların gagaları yaşadıkları süre boyunca uzamaya devam edecektir ve büyük olasılıkla zaman içerisinde gagaları kendi kendilerine aşınacaktır. Ancak bazı durumlarda kuşlarınızın gagalarında sıkıntılar meydana gelebilir ve bu durumda bir kuş veterinerinden yardım almanız gerekebilir. Şayet kuşlarınızın gaga bakımına ihtiyaç duyduğunu biliyorsanız zaman geçmeden uzman bir veterinere başvurmalısınız. Eğer uzman bir hekime başvurmazsanız kuşlarınızın gagası yanlış kesilebilir ve bu durumda kuşlarınız şiddetli ağrı yüzünden yemlerini yiyemeyebilir. Kuşunuzun gagasını evde kesmek yerine Vetclass Veteriner Kliniğinden yardım almak kuşunuzun sağlığı için en doğrusu olacaktır.

Laboratuvar Hizmetleri

Kuşlarınızın hastalıklarının doğru bir şekilde tespit edilmesi hastalıkların önlenmesi ve tedavi edilebilmesi konusunda büyük önem taşımaktadır. Bu sebepten ötürü başvuracağınız kuş veterineri kliniğinin mutlaka laboratuvar hizmetleri sunduğundan emin olmalısınız. Ayrıca kuşunuzu hastalık şüphesi doğrultusunda bir veterinere götürüyorsanız veterinerinizin kan testi yapıp yapmadığına dikkat etmelisiniz.

Vetclass Veteriner Kliniğinde kuşunuz için kan testi yapılacak ve bu kan testi sonucunda kuşlarınızın iç organlarının fonksiyonları ile kalsiyum ve şeker seviyeleri kontrol edilecektir. Ardından bir dışkı tahlili yapılacak ve kuşlarınızda hastalık yapıcı etken ile barsak paraziti olup olmadığı kontrol edilecektir. Ek olarak dışkı tahlili kullanılarak son derece ölümcül bir hastalık olan ve halk arasında Kuruma Hastalığı olarak bilinen Megabacter hastalığı da araştırılacaktır. Son olarak ise kuşlarınızda üst solunum yolları hastalığına yol açan Kalamidya Psittaci’nin testi de gerçekleştirilecektir. Özetle, Vetclass Veteriner Kliniğine başvurduğunuz zaman kuşlarınızın bütün laboratuvar testleri eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Tırnak Kesimi

Birçok kuş sahibi kuşlarının tırnaklarının kesilip kesilmeyeceği konusunda bilgi sahibi olmasa da kuşlarınızın sağlığı açısından rutin olarak tırnak kesimi yapmanız gerekir. Bazen kuş sahipleri kuşlarının tırnaklarını bilinçsizce kestiği zaman kuşları için son derece ağrılı bir duruma sebebiyet verebilirler. Eğer kuşunuzun tırnaklarını kendiniz kesmek istiyorsanız son derece dikkatli olmalı ve eğer kuşunuz muhabbet kuşu veya kanarya ise, yani kuşlarınızın tırnağı beyaz renkte ise bu işlemi evde gerçekleştirmelisiniz.

Kuşların tırnaklarının içerisinde ince ve kırmızı renkli bir kan damarı bulunur. Bu kan damarının kesilmemesi için dikkatli olunması ve özen gösterilmesi gerektiği için kuşlarınızın tırnak kesimini uzman bir veteriner hekime bırakmanız en doğrusu olacaktır. Vetclass Veteriner Kliniğine başvurduğunuzda bu klinik uzman kuş veterineri ekibi sayesinde kuşlarınızın tırnakları kanatmadan kesecek ve kuşlarınızın tırnak sağlığını da kontrol edecektir.

Kanat Ayarı

Kuşların kanat ayarlarının yapılması fikrine henüz yabancı olabilirsiniz ancak eğer kuşlarınızın bazı kanat tüyleri kısaltılmazsa hem kuşunuzun hem de evinizin büyük bir tehlike altında olmasına sebep olabilirsiniz. Eğer kuşunuzun ev içerisinde yeterince rahat bir şekilde uçamadığını ya da kafesinde rahat olmadığını düşünüyorsanız, kuşunuzun tehlikeli bölgelere uçup konmasına engel olmak adına bir veteriner kliniğine başvurmalısınız. Kuşlarınızın kanat ayarının mutlaka uzman bir kuş veterineri tarafından yapılması gerektiğini unutmamalısınız.

Vetclass Veteriner Kliniğinde kuşlarınızın kanat ayarını rahatlıkla ve güven içerisinde yaptırabilirsiniz. Yanlış kesilen kanatların kuşların göğüs derisi üzerinde ciddi yaralara sebep olabileceğini bilmeli ve kanat ayarlaması için mutlaka ama mutlaka tecrübeli kuş veterinerlerinden yardım almalısınız. Bazen kan tüyleri kesildiği zaman kuşlarınızın ölümcül bir kanama ile baş başa kalabileceğini de bilmeniz gerekiyor. Bu yüzden kanat ayarı için uzman bir kuş veterineri ekibine sahip olan Vetclass Veteriner Kliniğine başvurmalısınız.

Cinsiyet Tayini

Birçok insan kuşunuzun sadece fiziki görünümüne bakarak kuşunuzun cinsiyet tayinini yapabileceğini söyleseniz de bu öneri doğru değildir. Eğer kuşunuzun çiftleşme dönemine gelmeden ve erişkin bir kuş olmadan önce cinsiyetini öğrenmek istiyorsanız kan testi yaptırmanız gerekiyor. Vetclass Veteriner Kliniğine başvurduğunuz zaman kuşunuzdan sadece bir veya iki damla kan alınması gerekecek, bunun sonucunda kuşunuzun kanı DNA testine sokulacaktır. Sadece kısa bir süre içerisinde ve tamamen doğru bir cinsiyet tayini için Vetclass Veteriner Kliniğine başvurabilirsiniz. Üstelik bu işlem için özel bir randevu almanıza gerek yoktur. Cinsiyet tayini işlemini rutin muayene esnasında yaptırmanız da mümkündür.

İstanbul’daki En İyi Kuş Veterineri Kliniklerinden Biri Olan Vetclass’a Nasıl Ulaşırsınız?

Vetclass Veteriner Kliniğinin son derece popüler bir kuş veterineri kliniği olduğunu söylemek gerekir. Evci hayvan sahibi olan birçok insan tedavi sonrasında yapmış olduğu yorumlar ile kliniğin puanını 5 üzerinden 4,9 olarak belirlemiştir.

Eğer uzman bir kuş veterineri kliniğinden yardım almak istiyorsanız (0212) 280 34 55 iletişim numarasından veya vetclassveteriner@gmail.com adresinden Vetclass Veteriner Kliniğine ulaşabilirsiniz. Eğer hemen yüz yüze bir görüşme gerçekleştirmek istiyorsanız İstanbul’un Kağıthane ilçesinde yer alan kliniğe de başvurabilirsiniz. Vetclass Veteriner Kliniği Sultan Selim Mahallesi, Sultan Selim Caddesi, no: 128/C, 34415 adresinde yer almaktadır. Kliniğe gitmeden önce randevu almayı da unutmayın! Hem size hem de hayvanlarınıza sağlıklı günler dileriz.

Kliniğimiz İle Hemen İletişime Geçebilirsin!

8 Comments

 1. Sezen

  Tüm kuş türlerine veterinerlik hizmeti veriyor musunuz?

  Reply
  1. Vetclass Veteriner Kliniği olarak hiçbir canlıyı ayırt etmiyoruz.

   Reply
 2. Vusale

  Iyi gunler Benim muhabbet kusum var hasta bakude yasiyorim MALASEF veteriner yok surda Lutfen bana numaranizi buraka bilirmisiniz? +994508212650 Benim numaram Vatsap

  Reply
  1. Merhaba geçmiş olsun , 0539 435 34 55 numarası üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   Reply
 3. Fırat

  Kuşumuz duvara çarptı ama durumu çok kötü değil ama cevap verirseniz çok sevinirim yani ondan önce kusma vb şeyler var şimdi ise kuşum bağıtmak istiyor ama sesi çıkmıyor bor yere yaslanıp bağırmaya çalışıyor sanki felç geçirmiş gibi sizden ricam ilgi gösterirseniz sevinirim çok ama çok acil

  Reply
  1. Merhabalar İstanbul’da ikamet ediyorsanız kliniğimize gelerek muayene olmanız en sağlıklı çözüm olacaktır.İstanbul dışındaysanız ise size en yakın veteriner kliniğine giderek kuşunuzu muayene ettirmenizi tavsiye ediyoruz.

   Reply
 4. Derya

  Merhaba sultan papağanımız var 6ay falan oluyor alalı birkaç haftadır gözünün çevresindeki tüğler döküldü sonra düzeldi şimdi diğer gözü aynı şekilde ve hiç hali yok sanki uçarken hep bir yere çarpıyor kafesin alt kısmında duruyor biz eve gelince çıkmak için kafeste hareketler yapardı ama şimdi kapagı açsam da çok çıkmak istemiyor.
  Bununla ilgili ne yapmam gerekiyor

  Reply
 5. Emin

  Muhabbet kuşumun karnında beliren bir şişlik var ve o zamandan beri doğru düzgün uçamıyor nedeni ne olabilir?

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir