Muhabbet Kuşu Gut Hastalığı

Muhabbet kuşu gut hastalığı evcil hayvan severleri endişelendirmektedir. İşte uygulanan tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi!

Evcil hayvanlar arasında yer alan muhabbet kuşları çok fazla kişi tarafından ev ortamında bakılmaktadır. Muhabbet kuşları hem sevimli yapıları hem de huzur dolu sesleri ile sahiplenenlerin sevgisini kazanır.

Sevgi bağının kolay bir şekilde kurulduğu muhabbet kuşları hastalıkları ise sahiplenenlerini oldukça korkutmaktadır. Çünkü muhabbet kuşu zayıf ve hastalıklara karşı çok da güçlü olamayan bir evcil hayvandır.

Muhabbet Kuşu Gut Hastalığı Nedir?

Muhabbet kuşlarında rastlanan hastalıklardan olan gut hastalığı eklemsel bir hastalıktır. Muhabbet kuşunun eklem çevresi kaslarının etkilenmesine neden olan rahatsızlık iskelet ve kas hastalığıdır.

Eklemlerin etrafındaki kasların haricinde kemiklerin de etkilenmesine neden olan rahatsızlığın belirtileri önemle bilinmelidir. Fakat bilindiği üzere muhabbet kuşu vücudunda birçok eklem bulunmaktadır. Bu hastalığın nerede olduğunu bilmek için hastalığın çeşitlerini incelemeliyiz.

Muhabbet kuşları hassas canlılardır ve oldukça iyi bakılması gerekir. Herhangi bir üşütme veya farklı duruma maruz kalma süreci sonrasında farklı rahatsızlıklar yaşama ihtimalleri de vardır.

Bu sebeple oldukça hassas ve sıcak kanlı olan canlıların iyi bakılması gerekmektedir. Muhabbet kuşunun herhangi bir sakatlanma yaşaması ihtimali oluştuğunda da bir an önce veterinere başvurmalısınız. Bu hassas canlıların eklem ve kemikleri de oldukça hassas olduğundan acilen tedavi etmek gerekir.

Muhabbet kuşlarında gut hastalığı belirtileri

Muhabbet Kuşu Gut Hastalığı Belirtileri

Sizlerle paylaşacağımız belirtiler, muhabbet kuşlarında gut hastalığının işaretleri olabilir, ancak başka hastalıkların da belirtileri olabilir. Eğer kuşunuzda bu belirtilerden bir veya birkaçı görülüyorsa, mümkün olan en kısa sürede veteriner kliniğimiz ile iletişime geçmeniz önemlidir.

 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • İshal
 • Kusma
 • Kilo kaybı
 • Kabızlık
 • Titremeler
 • Dengesizlik
 • Uçma ile ilgili sorunlar

Muhabbet Kuşlarında Gut Hastalığı Çeşitleri

Muhabbet kuşu gut hastalığı hassas kuşlar için endişe edici bir rahatsızlık olsa da iyi bilgi sahibi olunduğunda tedavi yoluna başvurulabilir.

Gut hastalığı eklemin yanında yer alan kemik ve kaslarda oluşan iltihaplanmayı belirtir. Fakat bu durumun vücudun neresinde olduğunu anlamak adına çeşitlerine göz atmamız gerekir.

Muhabbet Kuşu Gut Hastalığı Viseral Gut

Viseral Gut muhabbet kuşlarının iç organlarında meydana gelen bir rahatsızlıktır. En yaygın olan çeşidi; viseral gut çeşididir. Rahatsızlık, en çok dalak ve karaciğerde üratlar birikmesi ile oluşmaktadır.

Visseral gut rahatsızlığının en yaygın nedeni böbrek yetmezliğidir. Böbrek yetmezliği oluşan muhabbet kuşlarında, visseral gut rahatsızlığına rastlamak daha çok mümkündür.

Muhabbet Kuşu Gut Hastalığı Eklem Gut

Muhabbet kuşu gut hastalığı eklem gut çeşidi, tek görülen bir rahatsızlık değildir. Genellikle viseral gut rahatsızlığı görünen muhabbet kuşlarında, eklem gut rahatsızlığı da görülmektedir.

Üratların biriktiği bölgeler arasında; ayak parmakları ve eklemler yer almaktadır. Birikme sonucunda ayak parmaklarında şişmeler meydana gelir ve şişmelere bağlı ağrılar oluşur. Bu ağrılar kuşunuzu rahatsız edecek ve daha zor hareket ederek rutinine devam etmesine neden olur.

Eklem gutuna neden olan unsurlar arasında ise diyet sırasında tercih edilen fazla protein alımı yer alabilmektedir. Kuş üzerinde görülecek davranışlar şu şekildedir:

 • Yeşil ishal görünmeye başlar
 • Su tüketiminde azalma
 • Fazla gürültü çıkarmaya başlar
 • Bakımsız ve donuk tüyler
 • Nemli hafif ıslak burun
 • Depresif haller

Muhabbet Kuşlarında Gut Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Gut hastalığı böbrek yetmezliği ve böbrek rahatsızlığı sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bu duruma neden olabilecek durumlar ise; diyet planlamasında eksik su tüketimi olması şeklindedir.

Ayrıyeten muhabbet kuşunuzun tükettiği besinler içerisindeki fazlaca protein kullanımı ve bulunması da neden olabilir.

Tuzlu yiyeceklerin tüketilmesi de yine böbrek hasarlarına yol açacaktır. Muhabbet kuşunuza uygulamakta olduğunuz dezenfektana da dikkat etmelisiniz, herhangi bir zehirlenme olayı yaşanabilir.

Muhabbet Kuşu Gut Hastalığı Tedavisi

Kuşlarda gut hastalığı tedavisi araştırması sıklıkla yapılmaktadır. Doğru tedavinin uygulanması ve başarı sağlanması için öncelikle bu rahatsızlığın nedeni teşhis edilmelidir. Nedeninin bulduktan sonra önüne geçmek ve tedavi etmek elbette ki daha mümkün ve kolay olacaktır.

Muhabbet kuşlarında idrar asitleştirici reçete edilerek aynı zamanda su tüketiminin eksikliğinin giderilmesi istenebilir. Gut hastalığı muhabbet kuşları için oldukça yıpratıcı ve tehlike taşıyan bir rahatsızlıktır.

Eğer muhabbet kuşunuzda gut hastalığı belirtileri varsa veya herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşıyorsanız, veteriner kliniğimize başvurarak uzman görüşü ve tedavi desteği alabilirsiniz.

Kliniğimiz İle Hemen İletişime Geçebilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir