Muhabbet Kuşu İshal Tedavisi

Muhabbet kuşum ishal ve halsiz ne yapmalıyım gibi soruların yanıtları birçok muhabbet kuşu bakıcısı tarafından merak edilmektedir. Özellikle muhabbet kuşları için tedavi edilmediği takdirde çok ciddi sorunlara neden olan ishal, birçok farklı hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ev ortamında yaşam süreleri çok daha uzun olan muhabbet kuşları, iyi beslenmeleri ve bakımlarının düzenli olarak yapılması ile çok daha sağlıklı bir hayat yaşayabilirler.

Bilmeyenler için : Muhabbet Kuşu bakımları nasıl yapılır?

Çoğu zaman beslenmeden kaynaklı olarak ortaya çıkan muhabbet kuşlarındaki ishal sorunları, bit veya diğer parazitlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir.Ancak kesin sorun kuşu götüreceğiniz veteriner hekim tarafından belirlenecektir. 

Muhabbet Kuşu İshal Neden Olur?

Muhabbet kuşu ishal nedenleri arasında birçok farklı unsur sayılabilir. Muhabbet kuşları birçok kuş türü gibi oldukça hassas canlılardır. Bu nedenle en ufak şeyde bile hastalanabilir ve ishal gibi sorunlar yaşayabilir. İshalin başlıca nedenleri arasında hijyenik bir ortamda barınmamalarıdır.Buna ek olarak beslenme alışkanlıkları da önemli bir etken olarak değerlendirilmektedir.

Muhabbet kuşlarında ishalin ortaya çıkmasına neden olan başlıca unsurlar arasında kısaca şunlar yer almaktadır:

 • Hijyenik olmayan ortamlarda kalması ve bakımının ihmal edilmesi,
 • Yem değişikliği yapılması,
 • Bayat veya kalitesiz yemlerin verilmesi,
 • İshale neden olacak gıdaları vermeniz,
 • Temiz olmayan su içmesi,
 • Bit gibi çeşitli parazit ve hastalıkların görülmesi vb.

Muhabbet kuşlarının ishal olmasında daha pek çok farklı neden sayılabilir. Bu nedenlere göre muhabbet kuşunun en kısa sürede tedavi edilmesi gerekecektir.  

Muhabbet Kuşu İshal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu ishal belirtileri gözlemlenerek ishal tanısı konulabilir. İshalin muhabbet kuşlarındaki en temel belirtisi sulu dışkıdır. Muhabbet kuşunun dışkısına bakılarak ishal olup olmadığını anlamak mümkündür. İshal olduğu düşünülen muhabbet kuşunun en kısa sürede tedavi edilmesi sağlığı açısından son derece önemlidir. Bunun için farklı tedavi yöntemleri ve ilaçlar kullanılabilir.

Muhabbet kuşunun ishal olup olmadığını anlamak için şu belirtilere bakılması gerekecektir:

 • Çok sık ve sulu dışkılama,
 • Kanlı dışkılama,
 • İştahsızlık,
 • Miskinlik,
 • Tüylerde kabarıklık,
 • Halsizlik ve gözlerde yaşarma,
 • Kloaka bölgesinde lekeler vb.

İshal olan muhabbet kuşunun tedavi edilmesi için farklı yöntemler tercih edilebilir.

Not : Muhabbet kuşu ishal tedavisi söz konusu belirtilerin ortaya çıkmasının hemen ardından yapılması gerekecektir.

Muhabbet Kuşu İshal Öldürür Mü?

Muhabbet kuşu ishal olursa bu durumun sonuçları oldukça tehlikeli olabilir. İshale neden olan temel unsurun tespit edilmesi ve buna göre uygun tedaviler ile hastalığın ortadan kaldırılması gerekecektir. Muhabbet kuşu ishal sorunun ortadan kaldırılması için bu hatalıkları teşhis edilmesi ve en kısa sürede tedaviye başlanması gerekecektir. Vaktinde teşhis ve tedavisi yapılmayan ishal muhabbet kuşları için ölümcül olabilir. Muhabbet kuşu ishal tedavisi için mutlaka veteriner hekim desteği ile doğru tedavi yöntemlerini uygulamasınız.

Kliniğimiz İle Hemen İletişime Geçebilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir