Muhabbet Kuşu Neden Kusar?

Muhabbet kuşlarının kusması pek çok evcil hayvan sahibinin karşılaşabildiği bir durumdur. Öte yandan ilk etapta anlaşılmaması veya farklı yorumlanması da mümkündür. Çünkü muhabbet kuşu kusması insani bir eylemden fazlasıyla bağımsız ve hatta ilişkisizdir. Muhabbet kuşlarının kusma nedenleri arasında ise tek bir olay ya da durum söz konusu olmayabilir. Örneğin bu kusma, bazı hastalıkların habercisi ya da hazımsızlık belirtisi olabileceği gibi tamamen bağımsız bir refleks de olabilir. Diğer nedenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Stres veya depresyon
 • Kafes temizliğinin yapılmaması
 • Hava kirliliği
 • Mikrop ya da bakteriler
 • Çeşitli hastalıklar
 • Bayat yem tüketimi
 • Sindirim sorunları
 • Hazımsızlık
 • Kızgınlık dönemi
 • Savunma atağı

Evde Hangi Kuşlar Beslenir?

Muhabbet kuşu neden kusar sorusunu ayrıca açıklamış olsak da bu durum, farklı ya da aykırı algılanabilir. Çünkü kusma eylemi tek bir durumu kapsamaz. Bazı akıntı veya hastalıklar ile salgılanan sıvılar da ne yazık ki kusma olarak algılanabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse; muhabbet kuşları bazı durumlarda kusabilirler fakat bu kusma, akıntı veya salya gibi değil, bariz bir öğürme ile seyreder. Öğürme ise sesli ya da hareketli değil, gaganın açılarak kafanın öne itilmesiyle birlikte seyreder.

Muhabbet Kuşu Kusması Nasıl Olur?

Kuşlarda kusma genellikle yem kusması olarak gözlemlenir. Ayrıca bu yemlerin içinde tüy de görülebilir. Bu durum ise direkt bir ölümün habercisi değildir. Dolayısıyla endişeye mahal verilmesi yersiz bir tutum olur. Ancak yine de kontrol altına alınması gereken bir hastalığın habercisi olabileceği için veteriner hekim kontrolü gereklidir.

Öte yandan muhabbet kuşları anatomileri gereği yiyeceklerini ağızlarında taşırlar ve bu yolla yavrularını beslerler. Dolayısıyla bu kusmanın asıl nedeni hastalık ya da belirti olmaktan çok uzak olabilir. Bu durum yalnızca bir sevgi gösterisi şeklinde de açıklanabilir. Çünkü muhabbet kuşları anaç bir yaratılış ile var olur ve bu anlayış doğrultusunda sevgilerini bu şekilde aktarıyor olabilirler. Yine de aşırıya kaçan kusma durumlarında veteriner hekim desteği almak önemlidir.

Muhabbet Kuşu Neden Yem Kusar?

Muhabbet kuşlarının yem kusması ilk etapta hazımsızlığa yorulur. Çünkü muhabbet kuşları kimi durumlarda yediklerinin fazlasını bu yolla vücutlarından atabilirler. Ayrıca yem kusması gibi görülen pek çok durum; aslında beslenmeden sonra yem kabuklarının dışarıya atılmasıdır.

Fakat eğer yemler bütün halde çıkıyor veya direkt bir kusma gözlemleniyorsa, muhabbet kuşunun bulunduğu ortam kontrol edilmelidir. Çünkü alan içerisindeki bazı etkenler kusmaya sebep olabilir. Muhabbet kuşu kusması sebepleri arasında gösterilen bu durumları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Alan içerisinde fazla karbonmonoksit bulunması
 • Sprey, parfüm veya oda kokusu gibi alternatif ürünlerin kullanılması
 • Hava dengesinin bozulması
 • Cereyana sebep olan rüzgar veya esinti

Faydalı Bilgi : Muhabbet kuşunuzu beslerken nasıl yem kullanmalısınız ? ilgili içeriğe gitmek için tıklayın.

Muhabbet Kuşu Kusması Nasıl Tedavi Edilir?

Muhabbet kuşu kusması tedavisi için öncelikli olarak sıkı bir gözlem şartı vardır. Çünkü veteriner hekime başvurduğunuzda hastalığın öyküsünü bilmek, tedavi noktasında ciddi bir avantaj doğurabilir. Dolayısıyla ilk kusmadan sonra evcil hayvan sahibinin; kusma sıklıklarını, kusma ile çıkan besinlerin durumlarını ve muhabbet kuşunun varsa diğer reflekslerini incelemesi gerekir.

Özellikle kusmaya ek olarak; iştahsızlık, halsizlik veya ishal gibi durumların varlıkları da mevcutsa tedavi kaçınılmazdır. Çünkü bu tip durumlarda sorun genellikle enfeksiyoneldir ve sonraki evre ölümcül olabilir.

Veteriner hekimin ilk kontrolden sonra, kendisine anlatılan öykü ile bütünleştirdiği teşhis ise tedavinin ilk aşamasıdır. Eğer stres veya benzeri bir ek neden görülüyorsa, ortamın iyileştirilmesi yeterli olur. Ancak ishal ve diğer ek belirtiler varsa, ilaç kullanımı ya da vitamin desteği gerekebilir. Sonuç olarak; tedavi değişkendir ve muhabbet kuşu kusması tedavisi noktasında bilir kişi veteriner hekiminiz olmalıdır.

Muhabbet Kuşu Kusmasına Ne İyi Gelir?

Muhabbet kuşu kusmasını engellemek için yapılabilecek pek çok alternatif yöntem bulunur. Bunların başında ise ortam koşullarını iyileştirmek gelir. Öte yandan hastalık veya ek bakteri sorunları söz konusuysa, muhabbet kuşuna iyi gelecek tek şey veteriner hekimin uygulayacağı tedavidir. Ancak evcil hayvan sahiplerinin de bu tedaviye uymaları gerekir.

Yanı sıra muhabbet kuşu kusması durumunda evcil hayvan sahiplerinin alabilecekleri ek önlemleri ise şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Kafes temizliğini düzenli bir şekilde yapmak
 • Kullanılan yemin miktarında ve içeriğinde veteriner hekimin tavsiyesine uymak
 • Özellikle sulukları ve yem kaplarını deterjan kullanmadan temizlemek
 • Gerekli durumlarda vitamin desteği vermek
 • Kafesin bulunduğu ortamın hava transferini kontrol etmek

Kliniğimiz İle Hemen İletişime Geçebilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir