Kuşlar Neden Tüy Döker? - Vetclass Veteriner Kliniği
 

Kuşlar Neden Tüy Tüker?

Vetclass Veteriner Bilgi

Muhabbet kuşunun tüy dökmesi, normal ve olağan bir döngünün parçasıdır. Kuşların en temel ihtiyaçlarından biri olan tüy dökümü ile eskimiş ve yıpranmış tüyler yerini yenilerine bırakmaktadır. Yeni tüyler eskisine kıyasla çok daha güçlü olmaktadır. Tüy dökmeye ek bazı belirtiler eşlik ediyor ise farklı nedenleri olabilmektedir. Muhabbet kuşlarında tüy dökümü sırasında panik yapılmamalı, titizlikle bakımına devam edilmelidir.

Muhabbet Kuşu Normal Tüy Değişimi

Muhabbet kuşları, tıpkı diğer kuş türleri gibi ince ve kalın tüylere sahiptir. İnce tüyler beyaz renkli, esnek ve yumuşaktır. Kalın tüyler ise kuşun rengini oluşturmaktadır ve serttir. Muhabbet kuşlarında tüy değişimi genellikle mevsim geçişlerinde yaşanmaktadır. Yılda 1 veya 2 defa olan tüy değişimine muhabbet kuşları hazırlık yapmaktadır.

Kış mevsiminden çıkıldığında kaba ve kalın olan tüylerini dökerek yaz mevsimi için hazırlanmaktadır. Böylelikle ince tüylere sahip olmaktalardır. Bu sırada görülen tüy dökme, kuşun sağlıklı olduğunu ve normal döngüsünü yerine getirdiğini göstermektedir. Bazı muhabbet kuşları bu süreci zor geçirmektedir. Bu nedenle kuşların sağlığına dikkat edilmeli, bakım ve beslenmelerine ekstra özen gösterilmelidir.

Muhabbet kuşu tüy değişimi sırasında halsizlik ve iştahsızlık gibi durumlar görülebilmektedir. Bunları ortadan kaldırabilmek için veteriner hekim tavsiyesi üzerine takviyelerden yararlanılabilmektedir. Kuş vitaminlerini öğünlerde vererek muhabbet kuşunun bu süreci daha kolay tamamlayabilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Anormal Tüy Dökme

Muhabbet kuşunun tüy dökmesi patolojik sebeplere bağlı olabilmektedir. En sık rastlanan nedenler arasında bakım ve beslenme eksikliği bulunmaktadır. Bunu önlemek için gerekli bakımın sağlanması ve kuşun vitamin ve mineraller ile beslenmesi şarttır.

Muhabbet kuşunun tüy dökmesi, yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan döngünün önemli bir parçasıdır. Bu durum bir hastalık olarak değerlendirilmemelidir. Ancak kaşıntı ve halsizlik gibi tüy dökümüne eşlik eden belirtiler var ise başka bir hastalığın işareti olabilir. Aşırı tüy dökmeye eşlik eden belirtiler var ise zaman kaybetmeden veterinere başvurulmalı ve sebebi araştırılmalıdır.

Muhabbet kuşunda tüy dökme nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Muhabbet kuşların aşırı tüy dökümü, mevsim geçişleri ve kuluçka zamanlarında görülmektedir. Yılda iki kez gerçekleşen bu durumlarda kuşların bakımına ve beslenmelerine ekstra özen gösterilmelidir.
 • Muhabbet kuşları yavruluktan çıktıklarında tüy dökümü görülmektedir. Bu süreçte kuşun gelişimsel olarak takip edilmesi gerekmektedir.
 • Muhabbet kuşları çiftleşme dönemlerinde tüy dökebilmektedir.
 • Muhabbet kuşları ani ısı değişikliklerine karşı çok hassastır. Sık aralıklarla ısı farkının olduğu mekanlar arasında geçiş yapıyorsa olumsuz yönde etkilenebilmekte ve tüy dökümü yaşayabilmektedir. Muhabbet kuşunun kafesi pencere ya da kapı önünde ise anormal tüy dökme, halsizlik ve kabarma gibi durumlar da eşlik edebilmektedir.
 • Muhabbet kuşları mineral ve vitamin bakımından yetersiz besleniyor ise tüy dökümü yaşayabilmektedir. Muhabbet kuşunun tükettiği yem kaliteli olmalıdır. Kalitesiz yemler de tüy dökümüne zemin hazırlamaktadır.
 • Muhabbet kuşunun unlu ve aşırı proteinli yiyecekleri çok tüketmesi sonucunda aşırı yağlanma problemi ortaya çıkabilir. Bu durum sonucunda tüy dökme probleminin yanı sıra şişmanlık, hareketsizlik ve hantallaşma gibi belirtiler de görülmektedir.
 • Muhabbet kuşunun bulunduğu alanın hava almaması tüy dökme sorununa yol açabilmektedir.
 • Muhabbet kuşunun stresli bir dönem yaşaması sonucunda da tüy dökülmesi görülebilmektedir. Aşırı ışığa ya da sese maruz kalması, kafese yeni bir kuşun gelmesi veya bir kuşun kafesten ayrılması, sahibinin değişmesi, kafesin yerinin değişmesi gibi durumlar stres faktörleridir.
 • Kıl kökü iltihaplanmalarında tüy dökülmeleri görülebilmektedir. Tedavi edilmediği takdirde tüysüzlük kalıcı hale gelebilmektedir.
 • Muhabbet kuşlarında protozoal hastalıklarda özellikle göğsün gerisinde tüy dökülmeleri görülebilmektedir.
 • Bir parazit türü olan akarlar muhabbet kuşunun vücudunda bulunuyor ise vent, gaga ve göz bölgesinde bal peteğini anımsatan yaralar oluşabilmekte ve bu bölgelerde tüy dökülmeleri görülebilmektedir.
 • Muhabbet kuşları kozalaklı ağaçlarla temas ettiklerinde alerjik reaksiyon göstererek tüy dökme yaşayabilmektedir. Alerjenler ortadan kaldırıldığında tüy dökme durumu ortadan kalkmaktadır.
 • Herhangi bir sebepten dolayı kuşun vücudunda yaralanma olur ise ilgili bölgede tüy dökülmektedir. Bölgedeki tahribat geçtiğinde tüyler kendiliğinden çıkmaktadır.
 • Mantar ve dış parazitler muhabbet kuşunun tüylerine zarar vererek dökülmelerine yol açabilmektedir.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökme Belirtileri Nelerdir?

Muhabbet kuşu fizyolojik olarak tüy döküyor ise herhangi bir sorun bulunmamaktadır ve normal olarak karşılanmaktadır. Patolojik olarak tüy döküyor ise nedeni herhangi bir sorun ya da hastalık olabilmektedir.

Muhabbet kuşu tüy dökme belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Çevreye karşı ilgilerini kaybetmeleri, ilgisiz davranmaları
 • Kafeste görülen kalın tüy sayısının artması
 • Kafeste başka kuşlar var ise onlara karşı ilgilerinin azalması
 • Genelde uyuma ve uyuklama halinde olmaları
 • Sakinlik
 • Kaşıntı
https://www.vetclassveteriner.com/wp-content/uploads/2022/05/kus-tuy-dokme-1-640x422.jpg

Muhabbet Kuşu Tüy Dökme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Muhabbet kuşu fizyolojik ve patolojik nedenlere bağlı olarak tüy dökebilmektedir. Fizyolojik durumlarda dökülen tüy zaman içerisinde yerini yeni tüylere bırakmaktadır. Patolojik durumlarda ise sorun veya hastalığın tespit edilmesi gerekmektedir. Bunun için veteriner hekime başvurulmalıdır. Veteriner hekim varsa hastalığın tipine göre ilaç ve takviye desteği önermektedir. Kişi, belirtilen aralıklarda ilaç ve takviyeleri muhabbet kuşuna vermelidir. Ayrıca muhabbet kuşunun bakım ve beslenmesine ekstra önem gösterilerek yaşam standardı yükseltilmelidir.

Muhabbet kuşu tüy dökümü tedavisi için ilk olarak veterinere başvurulmalı ve bir yol haritası çıkarılmalıdır.

Muhabbet Kuşu Tüy Dökümünde Ne Yapmalı?

Muhabbet kuşunun yaşadığı tüy dökme durumu normal seviyede ise endişelenecek bir durum söz konusu değildir. Beslenme ve bakıma ekstra özen gösterilip yemine takviyeler eklenmesi yeterlidir. Ancak aşırı ve anormal şekilde tüy dökümü görülür ise uzman veterinerlerden yardım almak ilk seçenek olmalıdır.

Muhabbet kuşu tüy dökme döneminde yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Veteriner hekime başvurarak tüy dökme dönemi için takviye alınmalı ve belirtilen aralıklarda verilmelidir.
 • Muhabbet kuşunun yemi kaliteli olmalıdır. Kaliteli yemler kullanmaya özen gösterilmelidir. Yemi değiştirildikten sonra muhabbet kuşunda tüy dökme problemi görüldü ise stres faktörü yaşanmış olabilir. Bu tür durumlarda eski yeme dönülmelidir.
 • Muhabbet kuşunun kafesinde banyo olmalıdır. Özellikle tüy dökme dönemlerinde banyodan yararlanarak daha kolay bir dönem geçirmektelerdir.
 • Uzman veteriner muhabbet kuşuna parazit teşhisi koymuş ise parazit dökücü ilaçlar kullanılmalıdır.
 • Muhabbet kuşunun bulunduğu kafes ve odanın temiz, ferah ve hava alıyor olması önemlidir.
 • Muhabbet kuşu yalnızlıktan dolayı depresyona girmiş ise başka bir kuş ile eşleşmesi sağlanmalıdır.
 • Tüy dökümü sırasında muhabbet kuşu çok fazla rahatsız edilmemeli ve stres faktörlerinden uzak tutulmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Muhabbet kuşu tüy dökme dönemi ne zaman? Tüy dökümü hangi ayda?

Muhabbet kuşu tüy dökme dönemi için belirli bir ay ifade edilememektedir. Ancak muhabbet kuşları sıcak ve soğuğa karşı hazırlık yaptıkları için mevsim geçişlerinde tüy dökümü görülmektedir.

Muhabbet kuşları neden kaşınır ve çok tüy döker?

Muhabbet kuşlarının mevsim geçişlerinde, yavruluktan çıkış ve çiftleşme dönemlerinde tüy dökmesi fizyolojik bir ihtiyaçtır ve normaldir. Ancak mantar, alerji, yaralanma, stres, parazit, beslenme ve bakım yetersizliği gibi durumlar kuşlarda kaşınma, halsizlik ve çok tüy dökme gibi problemlere yol açabilmektedir. Tüy dökmeye ek olarak kuşlarda halsizlik, ilgisizlik ve kaşıntı görülür ise veterinere başvurulmalıdır.

https://www.vetclassveteriner.com/wp-content/uploads/2022/07/kus-veteriner-1.jpg

Muhabbet kuşu tüy dökümünde nasıl beslenmeli?

Muhabbet kuşları tüy dökme döneminde vitamin ve mineral desteklerinden tüketmelidir. Mineral ve vitamin destekleri, kuşların bu süreci çok daha rahat geçirebilmelerine yardımcı olmaktadır. Doğru takviyeden alabilmek için veterinere başvurulmalıdır.

Muhabbet kuşu tüy dökümü nasıl anlaşılır?

Muhabbet kuşu tüy dökümü belirtileri kafeste kalın tüy sayısının artması, gün boyu uyuklama, halsizlik, çevreye karşı ilgisizlik ve kaşıntı olarak sıralanmaktadır. Bu belirtiler muhabbet kuşunun fizyolojik veya patolojik olarak tüy döktüğünü göstermektedir.

Muhabbet kuşu tüy dökümü nasıl geçer?

Muhabbet kuşu tüy dökümü yılda iki defa gerçekleşene doğal sürecin bir parçası ise ortalama 10 – 12 hafta sonunda geçmektedir. Ancak patolojik bir nedenden kaynaklanıyor ise bu problemin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Stres ve beslenme yetersizliğinden dolayı tüy dökme görülür ise kuşun yaşam standartları yükseltilmelidir. Hastalıktan dolayı oluşan tüy dökmede ise uzman veterinerin talimatları uygulanmalı ve ilaçlar kullanılmalıdır.

Muhabbet kuşu tüy dökmesine ne iyi gelir?

Muhabbet kuşu tüy dökmesine süresi boyunca iyi gelen şeyler aşağıdaki gibidir:

 • Mineral ve vitamin desteği verilmelidir.
 • Kafesi ve odası ferah, temiz ve havadar olmalıdır.
 • Kafesinde banyo bulunmalıdır.
 • Stres faktörü varsa ortadan kaldırılmalıdır.
 • Muhabbet kuşu tüy dökümü için ilaç kullanmaya başlamadan önce veterinere başvurulmalıdır.

Muhabbet kuşu tüy dökmesi normal mi?

Muhabbet kuşu yavruluktan çıkış, çiftleşme ve mevsim geçişlerinde doğal olarak tüy dökmektedir. Yılda ortalama 1 – 2 defa görülen tüy dökme, normaldir ve gelişimsel sürecin bir parçasıdır.

Tüy döken muhabbet kuşuna ne verilir?

Tüy döken muhabbet kuşu kaliteli yem ile beslenmeli ve veteriner tarafından tavsiye edilen vitamin ve mineralleri tüketmelidir. En uygun vitamin ve mineral için veteriner tavsiyesi alınmalıdır.

Muhabbet kuşları kışın tüy döker mi?

Muhabbet kuşları, kıştan yaza geçiş döneminde kalın tüylerinden kurtularak ince tüylere yer hazırlamaktadır. Muhabbet kuşu tüy değişim döneminde vücut sıcaklığını şartlara göre ayarlamaktadır.

Muhabbet kuşu ilk tüy dökümü ne zaman olur?

Muhabbet kuşları yavruluktan çıktıklarında ilk tüylerini dökmektelerdir. Ardından yaza ve kışa hazırlık yapmak amacıyla tüylerini döktükleri görülmektedir. Muhabbet kuşu tüy dökümü zamanı için belirli bir tarih verilememektedir. Ancak mevsim geçişleri kuşlar için en uygun dönemlerdir. Kış bitiminde kalın tüylerinden, yaz bitiminde ise ince tüylerinden kurtularak hazırlık yapmaktalardır.

Muhabbet kuşu tüy dökme dönemi ne zaman? Tüy dökümü hangi ayda?

Muhabbet kuşu tüy dökme dönemi için belirli bir ay ifade edilememektedir. Ancak muhabbet kuşları sıcak ve soğuğa karşı hazırlık yaptıkları için mevsim geçişlerinde tüy dökümü görülmektedir.

Muhabbet kuşları neden kaşınır ve çok tüy döker?

Muhabbet kuşlarının mevsim geçişlerinde, yavruluktan çıkış ve çiftleşme dönemlerinde tüy dökmesi fizyolojik bir ihtiyaçtır ve normaldir. Ancak mantar, alerji, yaralanma, stres, parazit, beslenme ve bakım yetersizliği gibi durumlar kuşlarda kaşınma, halsizlik ve çok tüy dökme gibi problemlere yol açabilmektedir. Tüy dökmeye ek olarak kuşlarda halsizlik, ilgisizlik ve kaşıntı görülür ise veterinere başvurulmalıdır.

Kliniğimizin Adresi : Sultan selim mahallesi, Sultan Selim Cd. no:128/C, 34415 Kâğıthane/İstanbul

Kliniğimize gelen birçok kişinin tedavi sonrası yaptığı yorumlar ile klinik puanımız 4.9/5‘dur.Sizlerde aldığınız sağlık hizmeti sonrası yorum yaparak , klinik hakkında insanların daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.
Hakkımızda
Sultan selim mahallesi, Sultan Selim Cd. no:128/C, 34415 Kâğıthane/İstanbul
(0212) 280 34 55
vetclassveteriner@gmail.com
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone